vpn سرعت اینترنت

آیا تا به حال فکر کرده اید که VPN سرعت اتصال به اینترنت شما را کاهش می دهد؟ این یک موضوع بسیار محبوب است – در واقع، بسیاری از مردم ادعا می کنند که وی پی ان سرعت اینترنت را کاهش می دهند و یا برعکس به آن سرعت می دهند. خوب، در هنگام فکر کردن در مورد سرعت وی پی ان، چیزهایی را باید در نظر بگیرید. ما در این راهنماهمه آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد. ما همچنین به شما می گویم که چه آزمایش سرعت هایی بر روی VPN خود می توانید انجام دهید تا ببینید که سرعت اتصال شما به اینترنت چگونه است.

 

آیا VPN کند، سرعت اینترنت را کاهش می دهد؟

بله و نه – همه چیز بستگی به شرایط شما دارد. شما می توانید هر VPN را اجرا کرده و بدون احساس کاهش سرعت پیش بروید، یا به یک VPN متصل شوید و سریعا ببینید که سرعت اتصال شما در حال کاهش است. به طور کلی بهتر است انتظار داشته باشید هنگام استفاده از VPN، تغییراتی در سرعت اینترنت شما وجود داشته باشد .به طور معمول، احتمالا این کاهش سرعت را حتی ممکن است شما متوجه نشوید.

چرا VPN سرعت اتصال به اینترنت را کاهش می دهد؟

vpn سرعت اینترنت

به طور کلی، اگر VPN سرعت اینترنت را کاهش دهد، ۷ عامل وجود دارد:

محل سرور

فاصله فیزیکی بین شما و سرور VPN، تا حدودی تاثیر زیادی بر سرعت نوع وی پی ان که شما استفاده می کنید ، دارد. چرا؟ از آنجا که بسته های داده فاصله ی طولانی تری را بین شما و سرور وی پی ان طی می کنند ،زمان بیشتری طول می کشد. به عبارت ساده تر، به علت فاصله ی بیشتر شما از لحاظ جغرافیایی از سرور VPN ، احتمال دارد که سرعت VPN شما را کمی کندتر کند.

محدودیت های پهنای باند سرور

اگر سرور VPN شما دارای محدودیت های پهنای باند باشد، سرعت شما ممکن است هنگامی که شما بیش از پهنای باند اختصاص داده شده خود و یا زمانی که سرور بیش از حد شلوغ است، پایین بیاید.
همچنین، لازم به ذکر است که سرور VPN تاثیر مستقیمی در سرعت وی پی ان شما دارد. هرچه کیفیت سرور بالاتر باشد، سریعتر می تواند چیزهایی مانند رمزنگاری و ترافیک وب را پردازش کند، بنابراین سرعت شما بهتر خواهد بود.

نوع رمزگذاری

بسته به اینکه رمزگذاری پروتکل VPN شما کدام است، به طور بالقوه می تواند باعث کاهش سرعت VPN شما شود. در ذهن داشته باشید این تنها گاهی اوقات اتفاق می افتد و گاهی هم این اتفاق نمی افتد.
به عنوان یک قاعده کلی، پروتکل OpenVPN یکی از مواردی است که با آن احتمالا با کاهش سرعت وی پی ان روبرو می شوید، در حالی که PPTP سریعترین استبا این حال، به دلیل کمبود رمزگذاری قابل اعتماد، پروتکل خطرناکی است. معمولا، پروتکل IKEv2، L2TP / IPSec یا SoftEther پروتکل های خوبی اند.

تداخل فایروال

فایروال معمولا بر سرعت VPN تأثیر نمی گذارد، اما اگر آنها برای تداخل با ترافیک وی پی ان یا کارایی پردازنده شما پیکربندی شوند، می توانند تاثیر گذار باشند. در حالی که ما در مورد این موضوع صحبت می کنیم، باید ذکر کنیم که قدرت CPU شما نیز می تواند سرعت VPN تان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما دستگاهی با مدل قدیمی داشته باشید، سرعت VPN شما ممکن است پایین بیاید، زیرا CPU زمان بیشتری را در فرآیند رمزگذاری / رمزگشایی و نیز پردازش درخواست VPN صرف خواهد کرد.

تنظیمات شبکه شما

بر طبق برخی از مقالات و کاربران آنلاین، اگر از یک روتر با کابل LAN به جای استفاده از WiFi به طور مستقیم استفاده کنید احتمال دارد سرعت اتصال وی پی ان بهتر شود. اما نتایج متفاوت است، بنابراین این عامل را که ممکن است سرعت VPN شما را تحت تاثیر قرار دهد، در نظر بگیرید، اما آن را تضمین نمی کنیم.

الگوریتم های مسیریابی VPN

نحوه ارائه سرویس VPN شما بین سرورهای چندگانه و نحوه انتقال داده های آنلاین شما نیز می تواند سرعت وی پی ان شما را تحت تاثیر قرار دهد. معمولا، VPN های رایگان تمایل به الگوریتم های Sub-Par دارند، بنابراین شما احتمالا با سرعت پایین آنها را دریافت خواهید کرد.

سرعت اتصال شما

در نهایت، اگر سرعت اتصال اصلی ISP شما خیلی کند باشد، تقریبا تضمین شده است که با یک وی پی ان هم همین روند ادامه خواهد داشت. در این مورد شما نمیتوانید کارزیادی انجام دهید به غیر از اینکه یک برنامه ارتباطی بهتر از ISP خود بخواهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *